Každý příznivce klasické hudby, opery či divadla jistě zná toto desetitisícové město nacházející se na kraji svitavského okresu, dvanáct kilometrů od České Třebové. Litomyšl se proslavila nejen působením Slavníkovců a Přemyslovců, ale narodila se zde celá řada slavných osobností.
Mezi ty nejslavnější bezesporu patří hudební skladatel, propagátor českého autorského díla, autor osmi oper a řady dalších novoromantických děl, Bedřich Smetana.
Ten se narodil v roce 1824 do zámožné rodiny pivovarského sládka a Litomyšl opustil ve svých dvaceti letech, když odjel studovat hudbu k Josefovi Prokschovi do Prahy. Pomník věnovaný tomuto velikánovi české hudby, najdete na konci litomyšlského Smetanova náměstí u křižovatky s Jiráskovou ulicí.
Dalším významným rodákem je Zdeněk Nejedlý, který se zasloužil o vznik hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Tato proslulá akce se koná od roku 1949 a je tak po festivalu Pražské jaro druhou nejstarší pravidelně konanou kulturní událostí v ČR.
Nejvýznamnější památkou města je litomyšlský zámek, založený v šestnáctém století Pernštejny. Jde o renesanční stavbu italských architektů Giovanniho Battisty Aostalliho a Ulrica Aostalliho.
Zámek je od roku 1962 národní kulturní památkou, která byla v roce 1999 zapsána do Světového dědictví UNESCO.
Co nesmíte při návštěvě Litomyšle opomenout:
Litomyšlský zámek.
Klášterní zahrady.
Expozice Regionálního muzea.
Portmoneum.
Kostel Povýšení svatého Kříže s vyhlídkou na město.
Kostel Nalezení svatého Kříže, který je součástí piaristického kláštera.
Pivovar a rodný byt Bedřicha Smetany
Smetanovo náměstí.
Toulovcovo náměstí.
Komenského náměstí.
Šantovo náměstí, kde stával rodný dům Zdeňka Nejedlého.
Nedošínský háj.
Židovský hřbitov.
Litomyšl určitě stojí za návštěvu či víkendový rodinný víkend. Přímo v centru města naleznete řadu hotelů či penzionů za příjemné ceny. Nedaleko Smetanova náměstí je letní aquapark, kde najdete řadu sportovních aktivit pro děti i dospělé, a krytý plavecký bazén.