Dát si občas štamprli nebo skleničku dobrého alkoholického nápoje je k nezaplacení. Zvlášť, pokud si ho vychutnáváte v klidu a pohodě doma s rodinou či přáteli. Možná už jste někdy přemýšleli nad tím, jak se vůbec vyrábí a co se do nich všechno dává. Likéry https://www.lihovarek.cz/likery/ jsou velmi oblíbené napříč generacemi u obou pohlaví a není se čemu divit. Jejich chuť je jedinečná a ničemu jinému se nevyrovná.
O co jde?
Likér je převážně sladký alkoholický nápoj, který se ve většině případů produkuje z ovoce, bylinek, koření nebo jiných surovin, např. z ořechů. Výsledná chuť je odvozena právě od další přísady, většinou bylin, ovoce nebo medu, který se přidá k základní surovině. Chuť se z použitých surovin vytahuje naložením do lihu. Tím se vytáhne nejen charakteristická příchuť a vůně, ale také mnoho vitamínů, minerálů a kalorií.
Rozdělit je ale můžeme na sladké a hořké. Pokud obsahují více jak 100 g cukru na jeden litr tekutiny a nanejvýš 35 % alkoholu, jedná se o hořkou variantu. Mezi ty se klasicky řadí Becherovka nebo Fernet. Má-li nápoj nad 250 g cukru na jeden litr, jedná se krém jako je vaječňák, Bols nebo tolik oblíbené Baileys. Tam je obsah alkoholu mnohem nižší, a to do 20 %.
Zkusit to můžete i doma
Patříte k lidem, kteří rádi zkouší nové věci? Zkuste si vyrobit likér přímo doma. Nepočítejte s tím, že bude taková jako z obchodu, protože výrobci si své recepty nechávají pro sebe. Ale i tak může být dobrá. Podívejme se na jeden příklad za všechny.
Na višňový nápoj ve stylu Griotky budete potřebovat pouze kilo višní, půlku citronu, kilo cukru, půl litru rumu, půl litru pálenky, litr červeného vína a 3 cm skořice. Potřebovat budete čtyřlitrovou sklenici, ve které višně trochu pomačkáte, ale necháte vcelku. Citron nakrájíte na plátky, přidáte cukr, rum, pálenku, víno a skořici. Následující měsíc vše necháte zrát na teplém místě a jednou za tři dny vše promícháte. Následně vše přefiltrujete přes plátno, slijete a necháte další měsíc odležet.